Päivi Räsänen Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  24.03.1995 -

Nimi: Räsänen, Päivi
Puhelin: (09) 432 3065
Sähköposti: paivi.rasanen@eduskunta.fi
Kotisivu: www.paivirasanen.fi
Ammatti / arvo: lääkäri, lääketieteen lisensiaatti
Vaalipiiri: Hämeen vaalipiiri 24.03.1999 -
Aiemmat vaalipiirit: Hämeen läänin eteläinen vaalipiiri 24.03.1995 - 23.03.1999
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Kansliatoimikunta (varajäsen) 25.09.2015 -
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (jäsen) 29.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Sivistysvaliokunta (jäsen) 05.04.1995 - 06.02.1997, (jäsen) 10.02.1998 - 23.03.1999
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999, (jäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003, (jäsen) 03.04.2007 - 19.04.2011
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003, (varajäsen) 03.04.2007 - 19.04.2011
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007
Lakivaliokunta (varajäsen) 06.02.2004 - 20.03.2007
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 22.06.2011
Valitsijamiehet (varajäsen) 31.03.1995 - 23.03.1999
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 04.04.2007 - 02.05.2007, (varajäsen) 10.06.2011 - 29.06.2011
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 01.06.2007 - 31.05.2011
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (varajäsen) 30.05.2007 - 19.04.2011
Eduskuntaryhmä: Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä  24.03.1995 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 27.03.1995 - 18.03.2003
Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 20.03.2003 - 06.10.2004
Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 17.09.2015 -
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: sisäasiainministeri (Katainen) 22.06.2011 - 31.12.2013
sisäministeri (Katainen) 01.01.2014 - 23.06.2014
sisäministeri (Stubb) 24.06.2014 - 28.05.2015

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 112/2017 vp
Kirjallinen kysymys isyyden kumoamista koskevista määräajoista
LA 13/2017 vp
Lakialoite laiksi potilaan asemasta ja oikeuksista annetun lain muuttamisesta
KK 105/2017 vp
Kirjallinen kysymys Helsingin suurmoskeijahankkeen taustoista ja rahoituksesta
KK 66/2017 vp
Kirjallinen kysymys kehitysyhteistyövarojen suuntaamisesta aborttien edistämiseen
KK 35/2017 vp
Kirjallinen kysymys erityiskorvattavien, kalliiden lääkkeiden toimitusmäärien rajoittamisesta
KK 648/2016 vp
Kirjallinen kysymys amfetamiinin, metamfetamiinin ja ekstaasin käytöstä ja metamfetamiinin käytön jyrkästä kasvusta
KK 649/2016 vp
Kirjallinen kysymys tehostetun palveluasumisen maksuista
KK 590/2016 vp
Kirjallinen kysymys ikäihmisten yhdenvertaisista oikeuksista viranomaispalveluihin digiyhteiskunnassa
KK 556/2016 vp
Kirjallinen kysymys lapsiin kohdistuvien rikosten vanhenemisajoista sekä näihin rikoksiin puuttumisesta viranomaistyössä
LA 102/2016 vp
Lakialoite laiksi alkoholi- ja alkoholijuomaverosta annetun lain liitteen muuttamisesta