Kari Uotila Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  24.03.1995 - 20.03.2007, 10.09.2008 -

Nimi: Uotila, Kari
Puhelin: 09 432 3172
Sähköposti: kari.uotila@eduskunta.fi
Kotisivu: www.kariuotila.fi
Ammatti / arvo: levyseppä
Vaalipiiri: Uudenmaan vaalipiiri 10.09.2008 -
Aiemmat vaalipiirit: Uudenmaan läänin vaalipiiri 24.03.1995 - 23.03.1999
Uudenmaan vaalipiiri 24.03.1999 - 20.03.2007
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Verojaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Maatalousjaosto (lisäjäsen) 22.09.2017 -
Liikennejaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (jäsen) 29.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999, (jäsen) 07.04.1999 - 20.03.2007, (jäsen) 03.05.2011 - 08.06.2015
Talousvaliokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 25.04.1995
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 28.04.1995 - 23.03.1999
Suuri valiokunta (jäsen) 20.11.1996 - 23.03.1999, (varajäsen) 07.04.1999 - 24.03.2000, (jäsen) 29.03.2000 - 03.10.2000, (varajäsen) 06.10.2000 - 17.06.2002, (jäsen) 18.06.2002 - 20.03.2007, (varajäsen) 23.09.2008 - 19.04.2011
Liikennejaosto (jäsen) 08.04.2003 - 20.03.2007, (jäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Asunto- ja ympäristöjaosto (Puheenjohtaja) 08.04.2003 - 20.03.2007, (lisäjäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 23.09.2008 - 19.04.2011
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 23.09.2008 - 19.04.2011
Lakivaliokunta (jäsen) 09.09.2009 - 19.04.2011
Verojaosto (jäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Työ- ja elinkeinojaosto (jäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Maatalousjaosto (jäsen) 11.09.2015 - 22.09.2017
Valitsijamiehet (jäsen) 31.03.1995 - 23.03.1999
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 23.04.1999 - 25.04.2003
Suppeampi pankkivaltuusto (toinen varajäsen) 23.04.1999 - 29.02.2000
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 23.09.2008 - 19.04.2011
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (jäsen) 15.09.2011 - 21.04.2015
Eduskuntaryhmä: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä  10.09.2008 -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä 24.03.1995 - 20.03.2007
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 31.05.2006 - 20.03.2007
Kansanedustajana: 10.09.2008 -
Edeltäjä: Claes Andersson /vas

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 618/2017 vp
Kirjallinen kysymys uhrin saamien vahingonkorvausten vaikutuksesta toimeentulotukeen
DI 9/2017 rd
Debattinitiativ om Vänsterförbundets riksdagsgrupps alternativa budget för 2018
KA 9/2017 vp
Keskustelualoite vasemmistoliiton eduskuntaryhmän vaihtoehtobudjetista vuodelle 2018
TAA 473/2017 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä kävelyn ja pyöräilyn toimenpideohjelman toteuttamiseen (20 000 000 euroa)
TAA 474/2017 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Hanko—Hyvinkää-radan sähköistämiseen (5 000 000 euroa)
KK 272/2017 vp
Kirjallinen kysymys vuokralaisten oikeuksista ja laittomista lisävuokrasopimuksista
KK 675/2016 vp
Kirjallinen kysymys asfalttikartellijutun vahingonkorvauksista
DI 17/2016 rd
Debattinitiativ om Vänsterförbundets riksdagsgrupps alternativa budget för 2017
KA 17/2016 vp
Keskustelualoite Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän vaihtoehtobudjetista vuodelle 2017
TAA 416/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Hanko—Hyvinkää-radan sähköistämiseen (5 000 000 euroa)