Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Anu Vehviläinen

Anu Vehviläinen

Nykyinen kansanedustaja

Keskustan eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   24.03.1995–18.03.2003, 21.03.2007–

Puhelin:

09 432 3002

Sähköposti:

anu.vehvilainen(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

filosofian maisteri

Vaalipiiri:

Savo-Karjalan vaalipiiri 22.04.2015–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Puhemiehistö (Puhemies) 09.06.2020–
Puhemiesneuvosto (jäsen) 18.06.2019–, (Puhemies) 09.06.2020–
Kansliatoimikunta (Puhemies) 09.06.2020–
Suomen itsenäisyyden juhlarahaston hallintoneuvosto (jäsen) 20.02.2020–
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 18.06.2019–, (Puhemies) 09.06.2020–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • liikenneministeri (Vanhanen II) 19.04.2007–21.06.2010
  • liikenneministeri (Kiviniemi) 22.06.2010–21.06.2011
  • kunta- ja uudistusministeri (Sipilä) 29.05.2015–28.05.2019
  • kunta- ja liikenneministeri (Sipilä) 29.05.2019–05.06.2019

Avustaja:

Juha Ahtonen,  
Puhelin: 09 432 4002
Sähköposti: juha.ahtonen(at)eduskunta.fi