Siirry sisältöön

Pia Viitanen

Pia Viitanen

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   24.03.1995–

Puhelin:

09 432 3039

Sähköposti:

pia.viitanen(at)eduskunta.fi

Kotisivu:

Ammatti / arvo:

hallintotieteiden maisteri

Vaalipiiri:

Pirkanmaan vaalipiiri 24.03.1999–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015–
Verojaosto (Puheenjohtaja) 06.09.2019–
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 06.09.2019–
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 08.02.2019–, (Varapuheenjohtaja) 02.05.2019–17.06.2019
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 09.06.2015–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • asunto- ja viestintäministeri (Katainen) 24.05.2013–03.04.2014
  • kulttuuri- ja asuntoministeri (Katainen) 04.04.2014–23.06.2014
  • kulttuuri- ja asuntoministeri (Stubb) 24.06.2014–28.05.2015

Avustaja:

Ritva Suomalainen,  
Puhelin: 09 432 4039, 050 574 2537
Sähköposti: ritva.suomalainen(at)eduskunta.fi