Susanna Huovinen Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  24.03.1999 -

Nimi: Huovinen, Susanna
Puhelin: 09 432 3125
Sähköposti: susanna.huovinen@eduskunta.fi
Kotisivu: www.susannahuovinen.fi
Ammatti / arvo: yhteiskuntatieteiden maisteri
Vaalipiiri: Keski-Suomen vaalipiiri 24.03.1999 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 09.02.2017 -
Ympäristövaliokunta (jäsen) 09.09.2016 -
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 04.06.2015 - 31.05.2019, (Puheenjohtaja) 22.09.2015 - 31.05.2019
Välimeri-unionin parlamentaarinen yleiskokous (varajäsen) 10.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 04.05.2007 - 05.02.2008, (jäsen) 05.02.2009 - 19.04.2011
Talousvaliokunta (jäsen) 07.04.1999 - 25.04.2003
Ympäristövaliokunta (jäsen) 07.04.1999 - 23.10.2001, (jäsen) 03.05.2007 - 05.02.2008, (Puheenjohtaja) 04.05.2007 - 05.02.2008, (jäsen) 19.12.2008 - 29.06.2011, (Puheenjohtaja) 05.02.2009 - 19.04.2011, (Varapuheenjohtaja) 03.05.2011 - 29.06.2011, (varajäsen) 30.06.2011 - 23.05.2013
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 23.04.1999 - 29.02.2000, (jäsen) 03.03.2000 - 18.03.2003
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 23.09.2005, (jäsen) 09.06.2015 - 07.09.2016
Verojaosto (jäsen) 08.04.2003 - 05.02.2004, (jäsen) 10.09.2004 - 29.09.2005
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 08.04.2003 - 05.05.2003
Maatalousjaosto (lisäjäsen) 08.04.2003 - 05.02.2004, (lisäjäsen) 10.09.2004 - 29.09.2005
Suuri valiokunta (jäsen) 29.04.2003 - 09.12.2003, (jäsen) 30.06.2011 - 23.05.2013
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 05.02.2008
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 30.06.2011 - 23.05.2013, (varajäsen) 09.06.2015 - 31.03.2016, (jäsen) 01.04.2016 - 08.02.2017
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 05.06.2012 - 08.05.2013
Kunta- ja terveysjaosto (jäsen) 11.09.2015 - 07.09.2016
Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 11.09.2015 - 07.09.2016
Tarkistajat (varajäsen) 06.04.1999 - 29.02.2000
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 07.04.1999 - 06.02.2001
Suomen Pankin tilintarkastajat (varajäsen) 01.01.2003 - 23.09.2005
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (Puheenjohtaja) 30.06.2011 - 31.05.2013
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 08.09.2011 - 18.06.2013, (Varapuheenjohtaja) 21.09.2011 - 23.05.2013
Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 15.05.2007 - 05.02.2008, (jäsen) 05.02.2009 - 19.04.2011, (jäsen) 30.06.2011 - 05.06.2013, (Puheenjohtaja) 01.07.2011 - 05.06.2013
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 20.06.2007 - 05.02.2008, (jäsen) 05.02.2009 - 19.04.2011, (jäsen) 01.07.2011 - 31.05.2013
Eduskuntaryhmä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä  24.03.1999 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 22.04.2003 - 22.09.2005
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 1999 - 2003
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: liikenne- ja viestintäministeri (Vanhanen) 24.09.2005 - 18.04.2007
peruspalveluministeri (Katainen) 24.05.2013 - 23.06.2014
peruspalveluministeri (Stubb) 24.06.2014 - 28.05.2015

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TAA 148/2017 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä valtatien 4 parantamiseksi välillä Kirri—Tikkakoski (10 000 000 euroa)
TAA 147/2017 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä kevyen liikenteen väylän rakentamiseen ja tien perusparantamiseen välillä Muurame—Säynätsalo (1 200 000 euroa)
KK 191/2017 vp
Kirjallinen kysymys kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden palautuksista
KK 159/2017 vp
Kirjallinen kysymys sisäilmasairauksien ennaltaehkäisystä ja altistuneiden hoidon yhdenmukaisuudesta
TAA 122/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan osoittamisesta Suomen ulkopolitiikan kannalta keskeisten teemojen piirissä toimivien järjestöjen tukemiseen