Jyri Häkämies  
Kansanedustajana  24.03.1999 - 16.11.2012

Nimi: Häkämies, Jyri
Ammatti / arvo: valtiotieteen maisteri
Aiemmat vaalipiirit: Kymen vaalipiiri 24.03.1999 - 16.11.2012
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003
Kansliatoimikunta (jäsen) 02.04.2003 - 03.05.2007
Lakivaliokunta (jäsen) 07.04.1999 - 14.09.2001
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003
Talousvaliokunta (varajäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003
Suuri valiokunta (jäsen) 12.06.2002 - 25.04.2003, (Puheenjohtaja) 02.04.2003 - 25.04.2003
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003, (varajäsen) 03.04.2007 - 18.04.2007
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 14.03.2006, (varajäsen) 15.03.2006 - 18.04.2007
Hallinto- ja tarkastusjaosto (lisäjäsen) 08.04.2003 - 21.02.2006
Turvallisuus- ja puolustusjaosto (Puheenjohtaja) 08.04.2003 - 05.05.2003
Kauppa- ja teollisuusjaosto (jäsen) 08.04.2003 - 20.03.2007
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 18.04.2007
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 18.04.2007
Valitsijamiehet (jäsen) 06.04.1999 - 29.02.2000
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 07.04.1999 - 14.03.2006
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 14.03.2006 - 02.05.2007
Aiemmat eduskuntaryhmät: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä 24.03.1999 - 16.11.2012
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 20.03.2003 - 01.02.2006
Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 02.02.2006 - 18.04.2007
Kansanedustajana: 24.03.1999 - 16.11.2012
Seuraaja:   /kok
Siirtynyt Elinkeinoelämän keskusliiton toimitusjohtajaksi.
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: puolustusministeri (Vanhanen II) 19.04.2007 - 21.06.2010
ministeri valtioneuvoston kansliassa (Vanhanen II) 01.05.2007 - 21.06.2010
puolustusministeri (Kiviniemi) 22.06.2010 - 21.06.2011
ministeri valtioneuvoston kansliassa (Kiviniemi) 22.06.2010 - 21.06.2011
elinkeinoministeri (Katainen) 22.06.2011 - 16.11.2012