Tanja Karpela  
Kansanedustajana  24.03.1999 - 19.04.2011

Nimi: Karpela, Tanja
Ammatti / arvo: sosionomi AMK
Aiemmat vaalipiirit: Uudenmaan vaalipiiri 24.03.1999 - 19.04.2011
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Lakivaliokunta (varajäsen) 07.04.1999 - 16.04.2003
Sivistysvaliokunta (jäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 16.04.2003, (jäsen) 03.05.2007 - 18.09.2009, (jäsen) 24.09.2010 - 19.04.2011
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 16.04.2003
Turvallisuus- ja puolustusjaosto (jäsen) 08.04.2003 - 16.04.2003
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 08.04.2003 - 16.04.2003
Sosiaali- ja työjaosto (jäsen) 08.04.2003 - 16.04.2003
Ympäristövaliokunta (jäsen) 03.05.2007 - 18.09.2009, (jäsen) 29.06.2010 - 19.04.2011
Valitsijamiehet (jäsen) 06.04.1999 - 29.02.2000
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 07.04.1999 - 11.04.2000
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 03.05.2007 - 29.06.2011
Aiemmat eduskuntaryhmät: Keskustan eduskuntaryhmä 24.03.1999 - 19.04.2011
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: kulttuuriministeri (Jäätteenmäki) 17.04.2003 - 23.06.2003
kulttuuriministeri (Vanhanen) 24.06.2003 - 18.04.2007