Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Jari Leppä

Jari Leppä

Nykyinen kansanedustaja

Keskustan eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   24.03.1999–

Puhelin:

09 432 3041

Sähköposti:

jari.leppa(at)eduskunta.fi

Kotisivu:

Ammatti / arvo:

maanviljelijä

Vaalipiiri:

Kaakkois-Suomen vaalipiiri 22.04.2015–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Suuri valiokunta (varajäsen) 03.05.2022–
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 03.05.2022–
Hallinto- ja turvallisuusjaosto (jäsen) 06.05.2022–
Kunta- ja terveysjaosto (jäsen) 06.05.2022–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • maa- ja metsätalousministeri (Sipilä) 05.05.2017–05.06.2019
  • maa- ja metsätalousministeri (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • maa- ja metsätalousministeri (Marin) 10.12.2019–28.04.2022

Avustaja:

Valtteri Pekonen,  
Puhelin: 050 436 0270
Sähköposti: valtteri.pekonen(at)eduskunta.fi