Mika Lintilä Keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  24.03.1999 -

Nimi: Lintilä, Mika
Puhelin: 09 432 3080
Sähköposti: mika.lintila@eduskunta.fi
Kotisivu: www.mikalintila.fi
Ammatti / arvo: hallintotieteiden kandidaatti
Vaalipiiri: Vaasan vaalipiiri 24.03.1999 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (jäsen) 29.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Talousvaliokunta (jäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003, (jäsen) 09.06.2015 - 28.12.2016
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 23.04.1999 - 29.02.2000, (varajäsen) 03.03.2000 - 15.03.2002, (jäsen) 19.03.2002 - 18.03.2003, (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 28.11.2000 - 04.09.2001, (varajäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003, (jäsen) 29.04.2003 - 20.03.2007, (jäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011, (varajäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011, (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015, (jäsen) 09.06.2015 - 28.12.2016
Hallintovaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 08.09.2006, (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003
Hallinto- ja tarkastusjaosto (jäsen) 08.04.2003 - 20.03.2007
Verojaosto (jäsen) 08.04.2003 - 20.03.2007, (Puheenjohtaja) 04.05.2007 - 19.04.2011, (jäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015, (Puheenjohtaja) 11.09.2015 - 28.12.2016
Sivistys- ja tiedejaosto (lisäjäsen) 08.04.2003 - 05.05.2003, (jäsen) 06.05.2003 - 20.03.2007
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 29.04.2003 - 27.05.2003, (varajäsen) 03.05.2007 - 29.04.2008
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Työ- ja elinkeinojaosto (jäsen) 04.05.2007 - 19.04.2011, (jäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Suuri valiokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Hallinto- ja turvallisuusjaosto (jäsen) 11.09.2015 - 28.12.2016
Valitsijamiehet (jäsen) 06.04.1999 - 29.02.2000
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003, (varajäsen) 29.04.2003 - 20.03.2007, (varajäsen) 09.06.2015 - 09.02.2017
Eduskunnan tilintarkastajat (varajäsen) 01.01.2000 - 31.12.2007
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 14.04.2000 - 02.05.2007, (Puheenjohtaja) 30.11.2004 - 02.05.2007, (jäsen) 30.06.2011 - 15.02.2017
Valtiontilintarkastajat (varajäsen) 01.01.2004 - 20.03.2007
Suomen Pankin tilintarkastajat (varajäsen) 01.01.2004 - 31.12.2006
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 03.05.2007 - 29.06.2011
Valtion vakuusrahaston valtuusto (jäsen) 30.06.2011 - 12.03.2015, (Varapuheenjohtaja) 21.09.2011 - 12.03.2015
Eduskuntaryhmä: Keskustan eduskuntaryhmä  24.03.1999 -
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: elinkeinoministeri (Sipilä) 29.12.2016 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

LA 67/2016 vp
Lakialoite laiksi vaikeavammaisille yrittäjille myönnettävistä veronhuojennuksista annetun lain 3 §:n muuttamisesta