Antti Rantakangas Keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  24.03.1999 -

Nimi: Rantakangas, Antti
Puhelin: 09 432 3147
Sähköposti: antti.rantakangas@eduskunta.fi
Kotisivu: www.rantakangas.fi
Ammatti / arvo: agrologi
Vaalipiiri: Oulun vaalipiiri 24.03.1999 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 -
Maatalousjaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Liikennejaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Hallintovaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Lakivaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (varajäsen) 09.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 30.06.2010 - 19.04.2011
Hallintovaliokunta (varajäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003, (jäsen) 29.06.2010 - 19.04.2011, (Puheenjohtaja) 30.06.2010 - 19.04.2011, (varajäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Talousvaliokunta (jäsen) 07.04.1999 - 20.03.2007, (jäsen) 03.05.2007 - 10.09.2010, (Varapuheenjohtaja) 04.05.2007 - 10.09.2010
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003, (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Suuri valiokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 02.12.2003
Puolustusvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 02.05.2007
Ulkoasiainvaliokunta (Varapuheenjohtaja) 03.04.2007 - 02.05.2007
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011, (varajäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Hallinto- ja turvallisuusjaosto (jäsen) 04.05.2007 - 19.04.2011, (Puheenjohtaja) 01.07.2013 - 21.04.2015
Maatalousjaosto (jäsen) 04.05.2007 - 19.04.2011, (lisäjäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Lakivaliokunta (varajäsen) 22.09.2009 - 19.04.2011, (varajäsen) 30.06.2011 - 05.11.2013, (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Työ- ja elinkeinojaosto (jäsen) 01.09.2011 - 30.06.2013
Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Tulevaisuusvaliokunnan jaosto Kestävä kasvu (jäsen) 14.12.2011 - 06.03.2015
Tulevaisuusvaliokunnan jaosto Mustat joutsenet (jäsen) 14.12.2011 - 06.03.2015
Tarkistajat (Puheenjohtaja) 06.04.1999 - 29.02.2000
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 30.06.2010 - 19.04.2011
Eduskuntaryhmä: Keskustan eduskuntaryhmä  24.03.1999 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TAA 391/2017 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Tomujoen maantien 18029 peruskorjaamiseen Kalajoen Himangalla (400 000 euroa)
KK 127/2017 vp
Kirjallinen kysymys ammatillisen koulutuksen yksikköhintojen tarkistamisesta
KK 102/2017 vp
Kirjallinen kysymys maatalousyrittäjien maksuttomasta sijaisavusta kertausharjoitusten ajaksi
KK 103/2017 vp
Kirjallinen kysymys diabeteslääkkeiden korvaustason heikentämisen vaikutusten seurannasta
KK 10/2017 vp
Kirjallinen kysymys kemiallisten kasvinsuojeluaineiden käytöstä laidunten riista-aidoissa
KK 573/2016 vp
Kirjallinen kysymys pelastustoimen tehtävistä meriolosuhteissa
TAA 357/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä maanteiden 800 ja 7980 kiertoliittymän rakentamiseen Haapavedellä (350 000 euroa)
TAA 358/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Tomujoen maantien 18029 peruskorjaamiseen Kalajoen Himangalla (500 000 euroa)
KK 370/2016 vp
Kirjallinen kysymys opetustoiminnan kiinteistöjen käyttötarkoituksen ja ehtojen muuttamisesta
KK 353/2016 vp
Kirjallinen kysymys liikenneluvan tulkinnanvaraisuudesta