Anni Sinnemäki  
Kansanedustajana  24.03.1999 - 13.01.2015

Nimi: Sinnemäki, Anni
Ammatti / arvo: humanististen tieteiden kandidaatti
Aiemmat vaalipiirit: Helsingin vaalipiiri 24.03.1999 - 13.01.2015
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Kansliatoimikunta (varajäsen) 05.06.2007 - 16.11.2007
Puolustusvaliokunta (jäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 07.04.1999 - 08.02.2000, (varajäsen) 04.03.2008 - 25.06.2009
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 11.02.2000 - 20.03.2007
Suuri valiokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 20.02.2004, (varajäsen) 19.05.2004 - 06.09.2005, (varajäsen) 07.12.2005 - 05.09.2006, (jäsen) 30.06.2011 - 23.05.2012, (jäsen) 06.09.2013 - 13.01.2015
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 08.09.2004, (jäsen) 30.06.2011 - 23.05.2012, (jäsen) 06.02.2013 - 13.01.2015
Hallinto- ja tarkastusjaosto (Puheenjohtaja) 08.04.2003 - 20.03.2007
Verojaosto (lisäjäsen) 08.04.2003 - 20.03.2007
Kauppa- ja teollisuusjaosto (lisäjäsen) 08.04.2003 - 12.09.2006
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 12.09.2006 - 20.03.2007
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 20.05.2009
Suuren valiokunnan työjaosto (jäsen) 01.07.2011 - 23.05.2012, (jäsen) 06.09.2013 - 13.01.2015
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 23.10.2013 - 26.09.2014
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (varajäsen) 03.05.2007 - 25.06.2009
Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (varajäsen) 30.06.2011 - 13.01.2015
Aiemmat eduskuntaryhmät: Vihreä eduskuntaryhmä 24.03.1999 - 13.01.2015
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Vihreä eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 01.02.2001 - 18.03.2003
Vihreä eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 26.04.2007 - 10.06.2009
Kansanedustajana: 24.03.1999 - 13.01.2015
Seuraaja: Johanna Sumuvuori /vihr
Valittu Helsingin apulaiskaupunginjohtajaksi
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: työministeri (Vanhanen II) 26.06.2009 - 21.06.2010
työministeri (Kiviniemi) 22.06.2010 - 21.06.2011