Sari Sarkomaa Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  24.03.1999 -

Nimi: Sarkomaa, Sari
Puhelin: 09 432 3033
Sähköposti: sari.sarkomaa@eduskunta.fi
Kotisivu: www.sarisarkomaa.fi
Ammatti / arvo: terveydenhuollon maisteri
Vaalipiiri: Helsingin vaalipiiri 24.03.1999 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Kunta- ja terveysjaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 09.06.2015 - , (Puheenjohtaja) 29.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 07.04.1999 - 26.05.2000, (jäsen) 19.12.2000 - 18.03.2003, (varajäsen) 02.04.2003 - 03.02.2006, (varajäsen) 07.06.2006 - 18.04.2007, (jäsen) 03.09.2014 - 21.04.2015
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 07.04.1999 - 01.10.1999, (jäsen) 05.04.2013 - 06.02.2014, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 07.04.1999 - 18.03.2003, (jäsen) 11.02.2009 - 07.10.2009, (varajäsen) 08.10.2009 - 19.04.2011, (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 18.09.2001 - 18.03.2003
Hallintovaliokunta (varajäsen) 18.12.2001 - 05.02.2002
Suuri valiokunta (jäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003, (jäsen) 03.04.2007 - 18.04.2007, (varajäsen) 11.02.2009 - 19.04.2011, (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 25.04.2003, (varajäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 03.02.2006, (varajäsen) 07.06.2006 - 20.03.2007, (jäsen) 15.09.2009 - 21.04.2015
Sivistysvaliokunta (Puheenjohtaja) 02.04.2003 - 25.04.2003, (jäsen) 03.04.2007 - 18.04.2007
Talousvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 03.02.2006, (jäsen) 06.09.2006 - 20.03.2007
Kunta- ja terveysjaosto (jäsen) 08.04.2003 - 03.02.2006, (jäsen) 13.06.2006 - 20.03.2007, (jäsen) 18.09.2009 - 22.10.2009, (Puheenjohtaja) 01.09.2011 - 21.04.2015
Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 08.04.2003 - 03.02.2006, (jäsen) 13.06.2006 - 20.03.2007, (jäsen) 23.10.2009 - 19.04.2011
Verojaosto (jäsen) 18.09.2009 - 19.04.2011
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Lakivaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Valitsijamiehet (jäsen) 06.04.1999 - 29.02.2000
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (toinen varajäsen) 07.04.1999 - 01.04.2003, (jäsen) 02.04.2003 - 28.03.2006
Eduskuntaryhmä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä  24.03.1999 -
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: opetusministeri (Vanhanen II) 19.04.2007 - 18.12.2008

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TPA 59/2017 vp
Toimenpidealoite saattohoidon kirjaamisesta lainsäädäntöön
KK 512/2017 vp
Kirjallinen kysymys hypokoirien rinnastamisesta muihin avustajakoiriin
KK 446/2017 vp
Kirjallinen kysymys epätyypillisten työaikojen vaikutuksista lasten päivähoito/varhaiskasvatuspalveluihin
KK 447/2017 vp
Kirjallinen kysymys syöpäpotilaiden viiveettömän hoitoonpääsyn turvaamisesta
KK 414/2017 vp
Kirjallinen kysymys endometrioosin hoidon yhdenvertaisesta saatavuudesta ja käypä hoito -suosituksen laatimisesta
KK 381/2017 vp
Kirjallinen kysymys kaupunki- ja metropoliittisen selonteon antamisesta eduskunnalle
KK 309/2017 vp
Kirjallinen kysymys psykososiaalisen tuen yhdenvertaisesta saatavuudesta syöpään sairastuneille nuorille aikuisille
KK 180/2017 vp
Kirjallinen kysymys sisäilmaongelmia käsittelevän selvitystyöryhmän asettamisesta
KK 76/2017 vp
Kirjallinen kysymys Fimean alueellistamispäätöksen perumisesta ja Euroopan lääkeviraston saamisesta Suomeen
KK 30/2017 vp
Kirjallinen kysymys endometrioosin hoidon yhdenvertaisesta saatavuudesta