Ilkka Taipale  
Kansanedustajana  01.10.1971 - 26.09.1975, 01.03.2000 - 20.03.2007

Nimi: Taipale, Ilkka
Ammatti / arvo: dosentti, lääkäri
Aiemmat vaalipiirit: Helsingin kaupungin vaalipiiri 01.10.1971 - 26.09.1975
Helsingin vaalipiiri 01.03.2000 - 20.03.2007
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Liikennevaliokunta (varajäsen) 1971 - 1972, (varajäsen) 1973 - 1973, (jäsen) 1974 - 1975 I
Toinen lakivaliokunta (jäsen) 1971 - 1973
Puolustusasiainvaliokunta (jäsen) 1972 - 1975 I
Talousvaliokunta (jäsen) 1972 - 1972, (varajäsen) 1973 - 1973
Suuri valiokunta (jäsen) 1974 - 1975 I
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 03.03.2000 - 20.03.2007
Sivistysvaliokunta (jäsen) 03.03.2000 - 20.03.2007
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 03.03.2000 - 18.03.2003
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 03.03.2000 - 18.03.2003, (jäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.10.1971 - 26.09.1975
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.03.2000 - 20.03.2007
Kansanedustajana: 01.10.1971 - 26.09.1975
Edeltäjä: Mikko Laaksonen /Sdp
Kansanedustaja Mikko Laaksonen siirtynyt Verohallituksen pääjohtajaksi
01.03.2000 - 20.03.2007
Edeltäjä: Tarja Halonen /sd
Kansanedustaja Tarja Halonen valittu Tasavallan Presidentiksi