Esko Kiviranta Keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  19.03.2003 -

Nimi: Kiviranta, Esko
Puhelin: 09 432 3158
Sähköposti: esko.kiviranta@eduskunta.fi
Kotisivu: www.eskokiviranta.fi
Ammatti / arvo: varatuomari, maatalous- ja metsätieteiden maisteri, agronomi, maanviljelijä
Vaalipiiri: Varsinais-Suomen vaalipiiri 19.03.2003 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Verojaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Työ- ja elinkeinojaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Kunta- ja terveysjaosto (jäsen) 03.03.2017 -
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Suomen Pankin tilintarkastajat (jäsen) 01.01.2004 - , (Puheenjohtaja) 19.09.2011 - 22.04.2015
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007, (jäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011
Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 02.05.2007, (Puheenjohtaja) 03.04.2007 - 02.05.2007, (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Talousvaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 28.04.2003, (jäsen) 29.04.2003 - 20.03.2007, (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 17.09.2003 - 02.05.2007, (jäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011, (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Hallinto- ja tarkastusjaosto (jäsen) 23.09.2003 - 20.03.2007
Verojaosto (jäsen) 23.09.2003 - 20.03.2007, (jäsen) 04.05.2007 - 19.04.2011, (jäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (varajäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Suuri valiokunta (varajäsen) 22.09.2009 - 20.09.2010, (jäsen) 21.09.2010 - 29.06.2011
Lakivaliokunta (varajäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 01.09.2011 - 21.04.2015
Hallintovaliokunta (Puheenjohtaja) 05.05.2015 - 08.06.2015
Puolustusvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Suomen Pankin tilintarkastajat (varajäsen) 01.01.2003 - 31.12.2003
Valtakunnanoikeus (jäsen) 01.01.2008 - 31.12.2015
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (varajäsen) 14.05.2003 - 20.03.2007, (varajäsen) 15.09.2011 - 21.04.2015
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Eduskuntaryhmä: Keskustan eduskuntaryhmä  19.03.2003 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TAA 180/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä kotitalousneuvontajärjestöjen toimintaan (400 000 euroa)
TAA 181/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Sauvo—Pyhäloukas-tien perusparannukseen (4 000 000 euroa)
TAA 179/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä maanpuolustusjärjestöjen toiminnan tukemiseen (400 000 euroa)
KK 10/2016 vp
Kirjallinen kysymys sähkönsiirtomaksujen kohtuullisuudesta
KK 329/2015 vp
Kirjallinen kysymys pienvesivoiman käytön lisäämiseksi
KK 314/2015 vp
Kirjallinen kysymys digitaalisen tiedustelutoiminnan ajantasaisuudesta
KK 234/2015 vp
Kirjallinen kysymys digitaalisten oppimisympäristöjen kehittämisestä
TAA 137/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä maanpuolustusjärjestöjen toiminnan tukemiseen (400 000 euroa)
TAA 138/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä kotitalousneuvontajärjestöjen toimintaan (400 000 euroa)
TAA 139/2015 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Sauvo—Pyhäloukas-tien perusparannukseen (4 000 000 euroa)