Arto Satonen Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  19.03.2003 -

Nimi: Satonen, Arto
Puhelin: (09) 432 3110
Sähköposti: arto.satonen@eduskunta.fi
Kotisivu: www.satonen.fi
Ammatti / arvo: opettaja, yrittäjä
Vaalipiiri: Pirkanmaan vaalipiiri 19.03.2003 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiehistö (Toinen varapuhemies) 23.06.2016 -
Puhemiesneuvosto (Toinen varapuhemies) 23.06.2016 -
Kansliatoimikunta (Toinen varapuhemies) 23.06.2016 -
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 13.09.2016 -
Kansainvälisten asiain foorumi (Toinen varapuhemies) 23.06.2016 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 04.05.2007 - 26.11.2012
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007, (varajäsen) 04.09.2014 - 21.04.2015
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 09.09.2004 - 24.10.2005, (jäsen) 25.10.2005 - 19.04.2011, (Puheenjohtaja) 04.05.2007 - 19.04.2011, (varajäsen) 18.10.2011 - 19.12.2012, (jäsen) 19.12.2012 - 03.09.2014, (jäsen) 03.10.2014 - 21.04.2015, (varajäsen) 08.06.2015 - 07.09.2016
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 14.02.2006 - 05.09.2006
Suuri valiokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Lakivaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 03.05.2007 - 03.09.2014, (jäsen) 09.06.2015 - 07.09.2016
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 18.12.2012, (Puheenjohtaja) 03.05.2011 - 26.11.2012, (varajäsen) 19.12.2012 - 03.09.2014, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015, (varajäsen) 09.06.2015 - 07.09.2016
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 13.02.2015 - 21.04.2015
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 30.03.2007 - 02.05.2007
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 01.03.2013 - 08.06.2015
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 12.09.2014 - 09.09.2016
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 20.06.2007 - 26.11.2012
Eduskuntaryhmä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä  19.03.2003 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 13.11.2012 - 22.06.2014
Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 23.06.2014 - 20.06.2016

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 426/2015 vp
Kirjallinen kysymys sähkönsiirtohintojen korotuksesta Caruna Oy:n toimialueella
KK 410/2015 vp
Kirjallinen kysymys viittomakielentulkkien työmahdollisuuksista
KK 102/2015 vp
Kirjallinen kysymys vaarattomien aineiden kuljetusten kokonaismassasta