Hannu Hoskonen Keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  19.03.2003 - 19.04.2011, 22.04.2015 -

Nimi: Hoskonen, Hannu
Puhelin: 09 432 3079
Sähköposti: hannu.hoskonen@eduskunta.fi
Kotisivu: www.hannuhoskonen.fi
Ammatti / arvo: metsätalousinsinööri
Vaalipiiri: Savo-Karjalan vaalipiiri 22.04.2015 -
Aiemmat vaalipiirit: Pohjois-Karjalan vaalipiiri 19.03.2003 - 19.04.2011
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Perustuslakivaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Talousvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Perustuslakivaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007, (varajäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011
Hallintovaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007
Suuri valiokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Lakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011
Talousvaliokunta (jäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Sivistysvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 02.04.2003 - 14.09.2004, (jäsen) 15.09.2004 - 06.02.2006
Eduskuntaryhmä: Keskustan eduskuntaryhmä  22.04.2015 -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Keskustan eduskuntaryhmä 19.03.2003 - 19.04.2011

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 487/2016 vp
Kirjallinen kysymys Venäjältä tuodulle hakkeelle maksetusta tuesta
KK 7/2016 vp
Kirjallinen kysymys susikannan aiheuttamasta uhasta maaseudun ihmisille
KK 274/2015 vp
Kirjallinen kysymys Metsähallituksen perimistä maksuista metsäautoteiden käytöstä
KK 178/2015 vp
Kirjallinen kysymys lossiliikenteen pysähtymisestä lakon aikana
KK 20/2015 vp
Kirjallinen kysymys Mekrijärven tutkimusaseman lakkauttamisesta Ilomantsissa