Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Paula Risikko

Paula Risikko

Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   19.03.2003–

Puhelin:
09 432 3107
Sähköposti:
paula.risikko(at)eduskunta.fi
Ammatti / arvo:
terveystieteiden tohtori
Vaalipiiri:
Vaasan vaalipiiri 19.03.2003–
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • peruspalveluministeri (Vanhanen II) 19.04.2007–21.06.2010
  • ministeri ympäristöministeriössä (Vanhanen II) 19.04.2007–01.01.2008
  • peruspalveluministeri (Kiviniemi) 22.06.2010–21.06.2011
  • sosiaali- ja terveysministeri (Katainen) 22.06.2011–23.06.2014
  • liikenne- ja kuntaministeri (Stubb) 24.06.2014–28.05.2015
  • sisäministeri (Sipilä) 22.06.2016–05.02.2018
Avustaja:
Iisakki Anttila,  
Puhelin: 09 432 4107
Sähköposti: iisakki.anttila(at)eduskunta.fi

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV

Kansanedustajan ilmoittamat sidonnaisuudet ja tulot