Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Kusti Eskola

Kusti Eskola

Kansanedustajana   06.04.1945 - 19.06.1962

Ammatti / arvo:
maanviljelijä, maanviljelysneuvos
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Kekkonen IV) 09.07.1953 - 29.10.1953
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Kekkonen IV) 30.10.1953 - 16.11.1953
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Sukselainen) 27.05.1957 - 01.07.1957
  • maatalousministeri (Sukselainen) 02.07.1957 - 28.11.1957
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Fagerholm III) 29.08.1958 - 12.01.1959
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Maalaisliiton eduskuntaryhmä (pj) 1956-1957 -

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV