Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Martti Miettunen

Martti Miettunen

Kansanedustajana   06.04.1945–21.11.1958

Ammatti / arvo:
agrologi, maaherra, valtioneuvos
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Miettunen) 14.07.1961–12.04.1962
  • Pääministeri (Miettunen II) 30.11.1975–28.09.1976
  • Pääministeri (Miettunen III) 29.09.1976–14.05.1977
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Kekkonen) 17.03.1950–16.01.1951
  • maatalousministeri (Kekkonen II) 17.01.1951–19.09.1951
  • maatalousministeri (Kekkonen III) 20.09.1951–08.07.1953
  • maatalousministeri (Kekkonen IV) 09.07.1953–16.11.1953
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Törngren) 05.05.1954–19.10.1954
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Törngren) 05.05.1954–19.10.1954
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Kekkonen V) 20.10.1954–02.03.1956
  • maatalousministeri (Fagerholm II) 03.03.1956–26.05.1957
  • maatalousministeri (Sukselainen) 27.05.1957–01.07.1957
  • valtiovarainministeri (Sukselainen) 02.07.1957–28.11.1957
  • maatalousministeri (Fagerholm III) 29.08.1958–13.11.1958
  • maatalousministeri (Koivisto) 22.03.1968–13.05.1970
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Maalaisliiton eduskuntaryhmä (pj) –

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV