Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Eino Uusitalo

Eino Uusitalo

Kansanedustajana   13.09.1955–25.03.1983

Lisätiedot:

13.09.1955 - 25.03.1983
Edeltäjä: Eero Saari /Ml

Ammatti / arvo:

agrologi, maatalousneuvoja, hallintojohtaja, ministeri

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • pääministerin sijainen (Koivisto II) 26.05.1979–18.02.1982
  • sisäasiainministeri (Karjalainen II) 28.05.1971–28.10.1971
  • sisäasiainministeri (Miettunen III) 29.09.1976–14.05.1977
  • sisäasiainministeri (Sorsa II) 15.05.1977–25.05.1979
  • sisäasiainministeri (Koivisto II) 26.05.1979–18.02.1982
  • ministeri valtioneuvoston kansliassa (Koivisto II) 26.05.1979–18.02.1982