Julius Ailio  
Kansanedustajana  01.04.1919 - 04.09.1922, 01.05.1924 - 04.03.1933

Nimi: Ailio, Julius
Ammatti / arvo: filosofian lisensiaatti, osastonjohtaja, senaattori
Aiemmat vaalipiirit: Hämeen läänin eteläinen vaalipiiri 01.04.1919 - 04.09.1922
Hämeen läänin eteläinen vaalipiiri 01.05.1924 - 04.03.1933
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Perustuslakivaliokunta  -
Sivistysvaliokunta (pj) 1924 - , (pj) 1928-1930 I - , (pj) 1931-1932 v -
Suuri valiokunta  -
Tarkastusvaliokunta (pj) 1926 -
Toimitusvaliokunta  -
Ulkoasiainvaliokunta  -
Eduskunnan pankkivaltuusmiehet  -
Antellin valtuuskunta  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.04.1919 - 04.09.1922
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.05.1924 - 04.03.1933
Kansanedustajana: 01.05.1924 - 04.03.1933
Seuraaja: Otto Toivonen /Sdp
Kuollut kesken vaalikauden
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: opetusministeri (Tanner) 13.12.1926 - 17.12.1927