Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Ernst von Born

Ernst von Born

Kansanedustajana   01.04.1919–28.03.1954

Ammatti / arvo:
varatuomari, tilanomistaja, vapaaherra
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • sisäasiainministeri (Sunila II) 1931–1932
  • salkuton ministeri (Cajander III) 1939–1939
  • sisäasiainministeri (Ryti) 1939–1940
  • sisäasiainministeri (Ryti II) 1940–1941
  • sisäasiainministeri (Rangell) 1941–1941
  • oikeusministeri (Hackzell) 08.08.1944–20.09.1944
  • oikeusministeri (Castren U.) 21.09.1944–17.11.1944
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Ruotsalainen eduskuntaryhmä (pj) –

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV