Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

A.K. Cajander

A.K. Cajander

Kansanedustajana   01.08.1929–31.08.1933, 01.09.1936–21.01.1943

Ammatti / arvo:
professori, pääjohtaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Cajander) 02.06.1922–14.11.1922
  • Pääministeri (Cajander II) 18.01.1924–31.05.1924
  • Pääministeri (Cajander III) 12.03.1937–01.12.1939
  • II maatalousministeri (Cajander) 02.06.1922–14.11.1922
  • puolustusministeri (Mantere) 22.12.1928–16.08.1929
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Edistyspuolueen eduskuntaryhmä (pj) –

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV