Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Leo Ehrnrooth

Leo Ehrnrooth

Kansanedustajana   22.05.1907 - 31.05.1909, 04.04.1917 - 10.04.1917

Ammatti / arvo:
lakitieteen tohtori, senaattori, kunnallispormestari
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • II ulkoasiainministeri (Ingman) 11.03.1919 - 17.04.1919
  • II ulkoasiainministeri (Castren K.) 17.04.1919 - 19.06.1919
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Erich) 15.03.1920 - 12.08.1920
  • sisäasiainministeri (Linkomies) 05.03.1943 - 08.08.1944

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV