Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Kaarle Ellilä

Kaarle Ellilä

Kansanedustajana   01.08.1929 - 20.10.1930, 20.05.1932 - 31.08.1936

Ammatti / arvo:
agronomi, pääjohtaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • maatalousministeri (Kallio III) 16.08.1929 - 04.07.1930
  • kansanhuoltoministeri (Linkomies) 05.03.1943 - 08.08.1944
  • kansanhuoltoministeri (Hackzell) 08.08.1944 - 21.09.1944
  • kansanhuoltoministeri (Castren U.) 21.09.1944 - 17.11.1944

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV