Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Eljas Erkko

Eljas Erkko

Kansanedustajana   01.09.1933–31.08.1936

Ammatti / arvo:

molempien oikeuksien kandidaatti, toimitusjohtaja, ministeri

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • salkuton ministeri (Sunila II) 20.10.1932–25.11.1932
  • apulaissisäasiainministeri (Sunila II) 25.11.1932–14.12.1932
  • ulkoasiainministeri (Cajander III) 12.12.1938–01.12.1939