Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Karl-August Fagerholm

Karl-August Fagerholm

Kansanedustajana   21.10.1930–04.04.1966

Ammatti / arvo:
pääjohtaja, valtioneuvos, valtiotieteen tohtori h.c.
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Fagerholm) 29.07.1948–16.03.1950
  • Pääministeri (Fagerholm II) 03.03.1956–26.05.1957
  • Pääministeri (Fagerholm III) 29.08.1958–12.01.1959
  • sosiaaliministeri (Cajander III) 09.11.1937–30.11.1939
  • sosiaaliministeri (Ryti) 01.12.1939–26.03.1940
  • sosiaaliministeri (Ryti II) 27.03.1940–03.01.1941
  • sosiaaliministeri (Rangell) 04.01.1941–04.03.1943
  • sosiaaliministeri (Linkomies) 05.03.1943–17.12.1943
  • sosiaaliministeri (Castren U.) 21.09.1944–16.11.1944
  • ulkoasiainministeri (Fagerholm III) 04.12.1958–12.01.1959

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV