Aleksanteri Fränti  
Kansanedustajana  01.06.1909 - 01.02.1914, 04.04.1917 - 31.10.1917, 01.04.1919 - 04.09.1922, 14.11.1933 - 31.08.1936

Nimi: Fränti, Aleksanteri
Ammatti / arvo: kansakoulunopettaja, toiminnanjohtaja, kunnallisneuvos
Aiemmat vaalipiirit: Lapinmaan vaalipiiri 01.06.1909 - 01.02.1914
Lapinmaan vaalipiiri 04.04.1917 - 31.10.1917
Lapinmaan vaalipiiri 01.04.1919 - 04.09.1922
Oulun läänin eteläinen vaalipiiri 14.11.1933 - 31.08.1936
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Laki- ja talousvaliokunta  -
Lakivaliokunta  -
Sivistysvaliokunta  -
Suuri valiokunta  -
Toimitusvaliokunta  -
Valtiovarainvaliokunta  -
Suomen Pankin tilintarkastajat  -
Valtiontilintarkastajat  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Nuorsuomalainen puolue 01.06.1909 - 01.02.1914
Nuorsuomalainen puolue 04.04.1917 - 31.10.1917
Kansallinen edistyspuolue 01.04.1919 - 04.09.1922
Kansallinen edistyspuolue 14.11.1933 - 31.08.1936
Kansanedustajana: 14.11.1933 - 31.08.1936
Edeltäjä: Emil Jatkola /Edistysp