Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Väinö Hakkila

Väinö Hakkila

Kansanedustajana   01.04.1919–05.04.1945, 22.07.1948–21.07.1958

Ammatti / arvo:

kunnallispormestari, lakitieteen tohtori h.c.

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • oikeusministeri (Tanner) 13.12.1926–17.12.1927

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (pj) –