Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Pekka Heikkinen

Pekka Heikkinen

Kansanedustajana   01.04.1919 - 04.09.1922, 01.05.1924 - 01.10.1940

Ammatti / arvo:
maanviljelijä, maaherra, ministeri
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Sunila) 17.12.1927 - 22.12.1928
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Kallio III) 16.08.1929 - 04.07.1930
  • apulaismaatalousministeri (Sunila II) 21.03.1931 - 14.12.1932
  • maatalousministeri (Kallio IV) 07.10.1936 - 12.03.1937
  • maatalousministeri (Cajander III) 12.03.1937 - 01.12.1939
  • maatalousministeri (Ryti) 01.12.1939 - 27.03.1940
  • maatalousministeri (Ryti II) 27.03.1940 - 15.08.1940

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV