Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Lennart Heljas

Lennart Heljas

Kansanedustajana   01.09.1939 - 21.07.1958

Ammatti / arvo:
kirkkoherra, rovasti
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Pekkala) 26.03.1946 - 26.05.1948
  • opetusministeri (Pekkala) 26.05.1948 - 29.07.1948
  • opetusministeri (Kekkonen) 17.03.1950 - 17.01.1951
  • opetusministeri (Kekkonen II) 17.01.1951 - 20.09.1951

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV