Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Johan Helo

Johan Helo

Kansanedustajana   01.04.1919–04.09.1922, 01.05.1924–10.09.1935, 06.04.1945–08.01.1946

Ammatti / arvo:
filosofian tohtori, ministeri
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • sosiaaliministeri (Tanner) 13.12.1926–15.11.1927
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Tanner) 15.11.1927–17.12.1927
  • valtiovarainministeri (Paasikivi II) 17.11.1944–17.04.1945
  • opetusministeri (Paasikivi III) 17.04.1945–28.12.1945

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV