Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Päiviö Hetemäki

Päiviö Hetemäki

Kansanedustajana   06.04.1945–19.02.1962

Ammatti / arvo:

varatuomari, pankinjohtaja, valtiotieteen tohtori h.c.

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • pääministerin sijainen (Aura) 14.05.1970–14.07.1970
  • pääministerin sijainen (Aura II) 29.10.1971–22.02.1972
  • puolustusministeri (Tuomioja) 17.11.1953–04.05.1954
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Tuomioja) 17.11.1953–04.05.1954
  • valtiovarainministeri (Fagerholm III) 29.08.1958–12.01.1959
  • valtiovarainministeri (Aura) 14.05.1970–14.07.1970
  • valtiovarainministeri (Aura II) 29.10.1971–22.02.1972

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (pj) –