Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Emil Huunonen

Emil Huunonen

Kansanedustajana   22.07.1948 - 28.03.1954

Ammatti / arvo:
sosiaalijohtaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri kansanhuoltoministeriössä (Fagerholm) 29.07.1949 - 16.03.1950
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Fagerholm) 29.07.1949 - 16.03.1950
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Fagerholm) 29.07.1949 - 16.03.1950
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Kekkonen II) 17.01.1951 - 19.09.1951
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Kekkonen III) 20.09.1951 - 08.07.1953
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Kekkonen III) 20.09.1951 - 28.11.1952
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Kekkonen III) 29.11.1952 - 02.12.1952
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Kekkonen III) 03.12.1952 - 08.07.1953

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV