Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Toivo Ikonen

Toivo Ikonen

Kansanedustajana   04.04.1917–31.10.1917, 05.09.1922–30.04.1924, 01.09.1933–31.08.1939, 16.07.1942–20.07.1951

Ammatti / arvo:
maanviljelijä, kunnnallisneuvos
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri maatalousministeriössä (Rangell) 04.01.1941–05.03.1943
  • ministeri kansanhuoltoministeriössä (Rangell) 13.11.1942–05.03.1943
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Linkomies) 05.03.1943–13.01.1944

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV