Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Lauri Ingman

Lauri Ingman

Kansanedustajana   22.05.1907 - 31.03.1919, 05.09.1922 - 31.07.1929

Ammatti / arvo:
professori, arkkipiispa
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Ingman) 27.11.1918 - 17.04.1919
  • Pääministeri (Ingman II) 31.05.1924 - 31.03.1925
  • kirkollis- ja opetusministeri (Erich) 15.03.1920 - 09.04.1921
  • opetusministeri (Ingman II) 31.05.1924 - 31.03.1925
  • opetusministeri (Kallio II) 31.12.1925 - 13.12.1926
  • opetusministeri (Mantere) 22.12.1928 - 16.08.1929

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV