Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Vilkku Joukahainen

Vilkku Joukahainen

Kansanedustajana   01.11.1917–30.04.1924

Ammatti / arvo:

kansakoulunopettaja, sanomalehdentoimittaja, pankinjohtaja

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • sosiaaliministeri (Erich) 15.03.1920–09.04.1921
  • sosiaaliministeri (Vennola II) 09.04.1921–02.06.1922
  • sisäasiainministeri (Kallio) 14.11.1922–18.01.1924
  • sosiaaliministeri (Tulenheimo) 31.03.1925–31.12.1925

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Maalaisliiton eduskuntaryhmä (pj) –