Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Mauno Jussila

Mauno Jussila

Kansanedustajana   21.07.1951 - 22.03.1970

Ammatti / arvo:
agrologi, maanviljelijä, kunnallisneuvos
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Fagerholm II) 03.03.1956 - 26.05.1957
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Fagerholm III) 29.08.1958 - 12.01.1959
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Miettunen) 14.07.1961 - 12.04.1962
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Karjalainen) 01.11.1963 - 12.12.1963
  • valtiovarainministeri (Karjalainen) 13.12.1963 - 17.12.1963
  • maatalousministeri (Virolainen) 12.09.1964 - 26.05.1966

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV