Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Kalle Jutila

Kalle Jutila

Kansanedustajana   06.04.1945–05.10.1945

Ammatti / arvo:
professori, pankinjohtaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • salkuton ministeri (Sunila) 17.12.1927–15.10.1928
  • apulaismaatalousministeri (Sunila) 16.10.1928–21.12.1928
  • maatalousministeri (Kivimäki) 14.12.1932–25.09.1936
  • kansanhuoltoministeri (Paasikivi II) 17.11.1944–16.04.1945
  • maatalousministeri (Paasikivi III) 17.04.1945–29.09.1945
  • maatalousministeri (Tuomioja) 17.11.1953–04.05.1954

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV