Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Esa Kaitila

Esa Kaitila

Kansanedustajana   21.07.1951–04.04.1966

Ammatti / arvo:

professori, pääjohtaja

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • pääministerin sijainen (Sukselainen) 02.07.1957–02.09.1957
  • sosiaaliministeri (Tuomioja) 17.11.1953–04.05.1954
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Tuomioja) 17.11.1953–04.05.1954
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Sukselainen) 27.05.1957–28.11.1957
  • valtiovarainministeri (Virolainen) 12.09.1964–26.05.1966

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Kansanpuolueen eduskuntaryhmä (pj) –