Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Kyösti Kallio

Kyösti Kallio

Kansanedustajana   22.05.1907 - 15.02.1937

Ammatti / arvo:
maanviljelijä, pankinjohtaja, Tasavallan Presidentti
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Kallio) 14.11.1922 - 18.01.1924
  • Pääministeri (Kallio II) 31.12.1925 - 13.12.1926
  • Pääministeri (Kallio III) 16.08.1929 - 04.07.1930
  • Pääministeri (Kallio IV) 07.10.1936 - 15.02.1937
  • maataloustoimituskunnan päällikkö (Svinhufvud) 27.11.1917 - 27.05.1918
  • maataloustoimituskunnan päällikkö (Paasikivi) 27.05.1918 - 17.08.1918
  • maatalousministeri (Castren K.) 17.04.1919 - 15.08.1919
  • maatalousministeri (Vennola) 15.08.1919 - 15.03.1920
  • maatalousministeri (Vennola II) 09.04.1921 - 02.06.1922
  • puolustusministeri (Kallio) 22.06.1923 - 16.08.1923
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Tulenheimo) 31.03.1925 - 31.12.1925

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV