Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Viljami Kalliokoski

Viljami Kalliokoski

Kansanedustajana   05.09.1922 - 05.04.1945, 22.07.1948 - 19.02.1962

Ammatti / arvo:
maanviljelijä, maanviljelysneuvos
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • II maatalousministeri (Kallio IV) 07.10.1936 - 11.03.1937
  • apulaismaatalousministeri (Kallio IV) 07.10.1936 - 11.03.1937
  • maatalousministeri (Ryti II) 15.08.1940 - 03.01.1941
  • maatalousministeri (Rangell) 04.01.1941 - 04.03.1943
  • maatalousministeri (Linkomies) 05.03.1943 - 07.08.1944
  • maatalousministeri (Hackzell) 08.08.1944 - 20.09.1944
  • maatalousministeri (Castren U.) 21.09.1944 - 16.11.1944
  • maatalousministeri (Törngren) 05.05.1954 - 19.10.1954
  • maatalousministeri (Kekkonen V) 20.10.1954 - 02.03.1956

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV