Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Ahti Karjalainen

Ahti Karjalainen

Kansanedustajana   05.04.1966–23.03.1979

Ammatti / arvo:
valtiotieteen tohtori, pääjohtaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Karjalainen) 13.04.1962–17.12.1963
  • Pääministeri (Karjalainen II) 15.07.1970–28.10.1971
  • pääministerin sijainen (Virolainen) 12.09.1964–26.05.1966
  • pääministerin sijainen (Sorsa) 04.09.1972–12.06.1975
  • pääministerin sijainen (Miettunen III) 29.09.1976–14.05.1977
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Sukselainen) 02.07.1957–01.09.1957
  • ministeri valtiovarainministeriössä (von Fieandt) 29.11.1957–31.03.1958
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Sukselainen II) 13.01.1959–18.06.1961
  • ministeri ulkoasiainministeriössä (Sukselainen II) 13.01.1959–18.06.1961
  • ulkoasiainministeri (Sukselainen II) 19.06.1961–13.07.1961
  • ulkoasiainministeri (Miettunen) 14.07.1961–12.04.1962
  • ulkoasiainministeri (Virolainen) 12.09.1964–26.05.1966
  • ulkoasiainministeri (Paasio) 27.05.1966–21.03.1968
  • ulkoasiainministeri (Koivisto) 22.03.1968–13.05.1970
  • ulkoasiainministeri (Sorsa) 04.09.1972–12.06.1975
  • ministeri valtioneuvoston kansliassa (Miettunen III) 29.09.1976–14.05.1977

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV