Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Irma Karvikko

Irma Karvikko

Kansanedustajana   22.07.1948–21.07.1958, 20.02.1962–22.03.1970

Ammatti / arvo:
filosofian maisteri, sanomalehdentoimittaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Tuomioja) 17.11.1953–04.05.1954
  • sosiaaliministeri (Sukselainen) 27.05.1957–01.09.1957
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Liberaalisen kansanpuolueen eduskuntaryhmä (pj) –

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV