Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Kalle Kauppi

Kalle Kauppi

Kansanedustajana   25.01.1943 - 20.07.1951

Ammatti / arvo:
professori, rehtori
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Kallio IV) 07.10.1936 - 12.03.1937
  • opetusministeri (Linkomies) 05.03.1943 - 08.08.1944
  • opetusministeri (Hackzell) 08.08.1944 - 21.09.1944
  • opetusministeri (Castren U.) 21.09.1944 - 17.11.1944

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV