Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Urho Kekkonen

Urho Kekkonen

Kansanedustajana   01.09.1936–15.02.1956

Ammatti / arvo:
lakitieteen tohtori, Tasavallan Presidentti
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Kekkonen) 17.03.1950–16.01.1951
  • Pääministeri (Kekkonen II) 17.01.1951–19.09.1951
  • Pääministeri (Kekkonen III) 20.09.1951–08.07.1953
  • Pääministeri (Kekkonen IV) 09.07.1953–16.11.1953
  • Pääministeri (Kekkonen V) 20.10.1954–15.02.1956
  • oikeusministeri (Kallio IV) 07.10.1936–11.03.1937
  • apulaissisäasiainministeri (Kallio IV) 09.10.1936–11.03.1937
  • sisäasiainministeri (Cajander III) 12.03.1937–30.11.1939
  • oikeusministeri (Paasikivi II) 17.11.1944–16.04.1945
  • oikeusministeri (Paasikivi III) 17.04.1945–25.03.1946
  • sisäasiainministeri (Kekkonen) 17.03.1950–16.01.1951
  • oikeusministeri (Kekkonen III) 20.09.1951–21.09.1951
  • ulkoasiainministeri (Kekkonen III) 26.11.1952–08.07.1953
  • ulkoasiainministeri (Törngren) 05.05.1954–19.10.1954
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Maalaisliiton eduskuntaryhmä (pj) –

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV