Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Kauno Kleemola

Kauno Kleemola

Kansanedustajana   01.09.1939 - 05.04.1945, 22.07.1948 - 12.03.1965

Ammatti / arvo:
agronomi, maamieskoulun johtaja, maanviljelysneuvos
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • pääministerin sijainen (Sukselainen II) 03.07.1961 - 13.07.1961
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Kekkonen) 17.03.1950 - 16.01.1951
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Kekkonen) 24.03.1950 - 30.09.1950
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Kekkonen II) 17.01.1951 - 19.09.1951
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Kekkonen III) 20.09.1951 - 08.07.1953
  • puolustusministeri (Kekkonen IV) 09.07.1953 - 16.11.1953
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Fagerholm II) 03.03.1956 - 26.05.1957
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Sukselainen II) 13.01.1959 - 13.07.1961
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Miettunen) 14.07.1961 - 26.02.1962

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV