Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Antti Kukkonen

Antti Kukkonen

Kansanedustajana   01.04.1919 - 05.04.1945, 29.03.1954 - 19.02.1962

Ammatti / arvo:
rovasti, maanviljelijä
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • apulaisopetusministeri (Ingman II) 31.05.1924 - 22.11.1924
  • opetusministeri (Sunila) 17.12.1927 - 22.12.1928
  • opetusministeri (Kallio III) 16.08.1929 - 04.07.1930
  • opetusministeri (Sunila II) 21.03.1931 - 14.12.1932
  • opetusministeri (Kallio IV) 07.10.1936 - 12.03.1937
  • opetusministeri (Ryti II) 27.03.1940 - 04.01.1941
  • opetusministeri (Rangell) 04.01.1941 - 05.03.1943

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV