Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Hertta Kuusinen

Hertta Kuusinen

Kansanedustajana   06.04.1945–21.01.1972

Ammatti / arvo:

sanomalehdentoimittaja

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • salkuton ministeri (Pekkala) 26.05.1948–04.06.1948
  • ministeri valtioneuvoston kansliassa (Pekkala) 04.06.1948–29.07.1948

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Suomen kansan demokraattisen liiton eduskuntaryhmä (pj) –