Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Jalo Lahdensuo

Jalo Lahdensuo

Kansanedustajana   07.12.1921 - 14.02.1938

Ammatti / arvo:
maanviljelijä, maaherra, maanviljelysneuvos
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • maatalousministeri (Ingman II) 31.05.1924 - 22.11.1924
  • puolustusministeri (Sunila) 17.12.1927 - 22.12.1928
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Kallio III) 16.08.1929 - 04.07.1930
  • puolustusministeri (Sunila II) 21.03.1931 - 14.12.1932
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Kallio IV) 07.10.1936 - 12.03.1937

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV